OLPCS1200
OLPCS1200
Olympia OLPCS1200 Circular Saw 160mm 1200W 240V
OLPCS1200
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
The Olympia Power Tools Circular Saw is fitted with a powerful 1,200W motor and an adjustable steel base for cutting bevels up to 45°. Its easy-to-handle design incorporates a soft grip handle for reduced fatigue.
Supplied with: 1 x TCT Saw Blade 160 x 20mm, 1 x Parallel Cutting Guide, 1 x Hex Key and 1 x Pin Spanner.
Specification:
Input Power: 1,200W
No Load Speed: 4,800/min.
Max. Cutting Depth: @90° 52mm, @45° 37mm
Blade: 160 x 20mm Bore
Bevel Capacity: 0-45°
Weight: 3.89kg
We aim to dispatch within 3-5 working days.
Description
Specification:
Input Power: 1,200W
No Load Speed: 4,800/min.
Blade: 160 x 20mm Bore
Bevel Capacity: 0-45°
Weight: 3.89kg
OLPCS1200