JCB 21-CS1500 Circular Saw 1500W 240V JCB 21-CS1500 Circular Saw 1500W 240V
JCB 21-CS1500 Circular Saw 1500W 240V
JCB 21-CS1500 184mm Circular Saw 1500W 240V
JCB-21-CS1500
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
The JCB 21-CS1500 184mm Corded Circular Saw.
21-CS1500 Features:
  • Laser guide for improved cutting accuracy
  • 5,800rpm for fast and accurate cutting
  • 65mm max. cutting depth (90 degrees)
  • Dust extraction facility makes for cleaner and safer working environment
  • Supplied with 184mm, 24T, wood TCT blade
21-CS1500 Specification:
  • Voltage: 230-240V 50Hz
  • Wattage: 1500W
  • No Load Speed: 0-5800rpm
  • Bevel: 90-45 degree
  • Brake: Electric
  • Max. cutting depth: 65mm (90 degrees), 43mm (45 degrees)
  • Blade Size: 184mm
  • Product Weight: 4.6kg
What is Included:
  • 1 x 184mm Corded Circular Saw 1500W 240V
See Full Description
SALE
We aim to dispatch within 3-5 working days.
Description
21-CS1500 Features:
21-CS1500 Specification:
  • Voltage: 230-240V 50Hz
  • Wattage: 1500W
  • No Load Speed: 0-5800rpm
  • Bevel: 90-45 degree
  • Brake: Electric
  • Blade Size: 184mm
  • Product Weight: 4.6kg
What is Included: