Milwaukee M18FCS552-502B FUEL™ 165mm Compact Circular Saw with Contractor Tool Bag, 2x 5.0Ah Batteries & Rapid Charger
M18FCS552-502B
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
Features & Specifications:
M18 FCS552-0 FUEL™ 165mm Compact Circular Saw:
  • FUEL™ technology delivers corded-level cutting performance
  • Capable of cutting up to 200 pieces of 90x35mm pine stud on a 3.0Ah HIGH OUTPUT™ battery
  • Magnesium shoe reduces weight while improving durability
  • Durable metal rafter hook for convenient storage on site
  • 165mm blade provides up to 57mm cutting depth
  • Cuts through stacks of 3x 18mm OSB boards
  • Integrated LED work light improves cut line visibility
  • Integrated dust blower keeps cut line clear
  • DEK26 vacuum adaptor compatible with Milwaukee dust extractors
  • Up to 50° bevel cutting capacity
  • Compatible with all Milwaukee M18™ batteries
  • Voltage: 18V
  • Battery type: Li-ion
  • Blade diameter: 165mm
  • Bore size: 20mm
  • No load speed: 6000rpm
  • Bevel capacity: 50°
  • Max cutting depth at 90°: 57mm
  • Max cutting depth at 45°: 44mm
  • Weight: 2.8kg
  • Weight with battery: 3.4kg
  • Supplied in: Gift box
M18B5 18V 5.0Ah REDLITHIUM™ Battery:
  • Up to 2.5x more runtime compared to previous battery technologies
  • REDLITHIUM™ protection with REDLINK™ overload protection
  • Individual cell monitoring for improved battery lifespan
  • Durable metal frame construction with shock resistant separators
  • Water protection channels moisture away from electronics
  • Operates in temperatures down to -20°C
  • Integrated fuel gauge displays remaining runtime
  • Battery capacity: 5.0Ah
  • Battery type: Li-ion
  • Voltage: 18V
  • Charge time (M12-18 FC charger): 59 minutes
  • Weight: 0.7kg
  • System compatibility: M18™
4932451080 M12-18 FC Rapid Charger:
  • Rapid charger compatible with M12™ and M18™ batteries
  • REDLINK™ intelligence monitors voltage and temperature
  • Sequential charging system charges first inserted battery first
  • Charges batteries up to 40% faster
  • Optimises battery performance and lifespan
  • Voltage compatibility: 12V / 14.4V / 18V
  • Battery chemistry: Li-ion
  • Model number: 4932451080
4931411958 Medium Contractor Tool Bag:
  • Durable waterproof construction
  • Industrial quality zip fastening
  • Dual carry handles
  • Bag dimensions: 400 x 250 x 250mm
What is included:
  • 1x Milwaukee M18 FCS552-0 FUEL™ 165mm Compact Circular Saw
  • 1x Rip fence
  • 2x Milwaukee M18B5 18V 5.0Ah REDLITHIUM™ Batteries
  • 1x Milwaukee M12-18 FC Rapid Charger
  • 1x Milwaukee 4931411958 Medium Contractor Tool Bag
See Full Description
SALE
We aim to dispatch within 3-5 working days.
Description
Features & Specifications:
  • Voltage: 18V
  • Blade diameter: 165mm
  • Bore size: 20mm
  • No load speed: 6000rpm
  • Bevel capacity: 50°
  • Weight: 2.8kg
  • Weight with battery: 3.4kg
  • Supplied in: Gift box
  • Battery capacity: 5.0Ah
  • Voltage: 18V
  • Weight: 0.7kg
  • System compatibility: M18™
  • Battery chemistry: Li-ion
  • Model number: 4932451080
  • Dual carry handles
What is included:
  • 1x Rip fence
Milwaukee M18FCS552-501B FUEL™ 165mm Compact Circular Saw with Contractor Tool Bag, 2x 5.0Ah Battery & Rapid Charger