Milwaukee M18FCS552-502B FUEL™ 165mm Compact Circular Saw with Contractor Tool Bag, 2x 5.0Ah Batteries & Rapid Charger
Features & Specifications:
M18 FCS552-0 FUEL™ 165mm Compact Circular Saw:
- FUEL™ technology delivers corded-level cutting performance
- Capable of cutting up to 200 pieces of 90x35mm pine stud on a 3.0Ah HIGH OUTPUT™ battery
- Magnesium shoe reduces weight while improving durability
- Durable metal rafter hook for convenient storage on site
- 165mm blade provides up to 57mm cutting depth
- Cuts through stacks of 3x 18mm OSB boards
- Integrated LED work light improves cut line visibility
- Integrated dust blower keeps cut line clear
- DEK26 vacuum adaptor compatible with Milwaukee dust extractors
- Up to 50° bevel cutting capacity
- Compatible with all Milwaukee M18™ batteries
- Voltage: 18V
- Battery type: Li-ion
- Blade diameter: 165mm
- Bore size: 20mm
- No load speed: 6000rpm
- Bevel capacity: 50°
- Max cutting depth at 90°: 57mm
- Max cutting depth at 45°: 44mm
- Weight: 2.8kg
- Weight with battery: 3.4kg
- Supplied in: Gift box
M18B5 18V 5.0Ah REDLITHIUM™ Battery:
- Up to 2.5x more runtime compared to previous battery technologies
- REDLITHIUM™ protection with REDLINK™ overload protection
- Individual cell monitoring for improved battery lifespan
- Durable metal frame construction with shock resistant separators
- Water protection channels moisture away from electronics
- Operates in temperatures down to -20°C
- Integrated fuel gauge displays remaining runtime
- Battery capacity: 5.0Ah
- Battery type: Li-ion
- Voltage: 18V
- Charge time (M12-18 FC charger): 59 minutes
- Weight: 0.7kg
- System compatibility: M18™
4932451080 M12-18 FC Rapid Charger:
- Rapid charger compatible with M12™ and M18™ batteries
- REDLINK™ intelligence monitors voltage and temperature
- Sequential charging system charges first inserted battery first
- Charges batteries up to 40% faster
- Optimises battery performance and lifespan
- Voltage compatibility: 12V / 14.4V / 18V
- Battery chemistry: Li-ion
- Model number: 4932451080
4931411958 Medium Contractor Tool Bag:
- Durable waterproof construction
- Industrial quality zip fastening
- Dual carry handles
- Bag dimensions: 400 x 250 x 250mm
What is included:
- 1x Milwaukee M18 FCS552-0 FUEL™ 165mm Compact Circular Saw
- 1x Rip fence
- 2x Milwaukee M18B5 18V 5.0Ah REDLITHIUM™ Batteries