Milwaukee M12FHIR38LR-201B 12V FUEL 3/8" Extended Reach Impact Ratchet with 1x 2.0Ah Battery, Charger & Contractor Tool Bag
The 12V Milwaukee FHIR38LR-0 Impact Ratchet is a powerful long reach impact ratchet that offers a maximum torque of 47Nm, 450 rpm, and an extended reach that adds an extra 82mm of length to provide access to small, challenging-to-reach areas. Professionals in automotive maintenance, repair, and tuning will find the FHIR38LR-0 Milwaukee Impact Ratchet to be the ideal fastening tool. Its low profile head design also makes it easy to work in confined locations.
This impact ratchet comes body only - batteries and charger are supplied separately.
M12FHIR38LR-201B Features:
- With up to 47 Nm of max torque and 450 rpm's, this tool delivers faster application speed and increased productivity for the professional user
- 19 mm low profile head design and extended neck allow users better access in tight spaces
- Variable speed metal trigger provides ultimate control of the tool
- Premium rubber overmold withstands corrosive materials and provides increased comfort when in use
- The LED light illuminates the work area while the on-board fuel gauge displays remaining run time
- Flexible battery system: works with all MILWAUKEE® M12™ batteries
M12FHIR38LR-201B Specification:
- Length (MM): 363
- Max. Torque (NM): 47
- No Load Speed (RPM): 0 - 450
- Tool Reception: 3/8″ square
- Battery Type: Li-ion
- Voltage (V): 12V
- Weight With Battery Pack (EPTA) (KG): 1.1 (M12 B2)
What is included:
- 1x Milwaukee M12FHIR38LR-201B 12V FUEL 3/8" Extended Reach Impact Ratchet
- 1x Milwaukee M12B2 12V 2.0Ah RedLithium-Ion Battery
- 1x Milwaukee M12™ C12 C 10.8V / 12V Li-Ion Battery Charger