Henry Squire HSQSS50CCommand SS50 Hi-Security Combination Padlock 50mm Closed Shackle
HSQSS50CCOM
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
The Henry Squire SS50 50mm Hi-Security closed shackle combination padlock is purpose designed for extra-high security performance and extreme resistance against the threat of a sustained attack, with the added convenience of 'no keys to lose'.
Body Width: 50mm.
Body Thickness: 26mm.
Shackle Diameter: 10mm.
Vertical Shackle Clearance: 16mm.
Horizontial Shackle Clearance: 15mm.
CRIMESTOPPERS supported.
We aim to dispatch within 3-5 working days.
Description
Body Width: 50mm.
Body Thickness: 26mm.
Shackle Diameter: 10mm.
CRIMESTOPPERS supported.