MPTWP11125
MPTWP11125
Metabo WP 11-125 Quick Angle Grinder 1100W 240V 603624000
MPTWP11125
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
WP 11-125 Features:
  • Compact design with a small handle circumference for increased comfort.
  • Metabo Marathon-motor for longer service life and more power.
  • Auto-stop carbon brushes to protect the motor.
  • Gear housing can be rotated in 90° steps for left-handed operation or cutting.
WP 11-125 Specification:
  • Input Power: 1,100W
  • No Load Speed: 11,000/min.
  • Max. Torque: 3.2Nm
  • Spindle Thread: M14
  • Disc Ø: 125mm
  • Cable Length: 4m
  • Weight: 2.3kg
What is included:
  • 1 x Metabo WP 11-125 Quick Angle Grinder 240V Version.
  • 1 x Guard
  • 1 x Inner Support Flange
  • 1 x M-Quick Flange Nut
  • 1 x Side Handle
See Full Description
SALE
We aim to dispatch within 3-5 working days.
Description
WP 11-125 Features:
WP 11-125 Specification:
  • Input Power: 1,100W
  • No Load Speed: 11,000/min.
  • Max. Torque: 3.2Nm
  • Spindle Thread: M14
  • Disc Ø: 125mm
  • Cable Length: 4m
  • Weight: 2.3kg
What is included:
  • 1 x Guard
  • 1 x Inner Support Flange
  • 1 x M-Quick Flange Nut
  • 1 x Side Handle
MPTWP11125