Holzmann HBS245HQ Bandsaw with Floorstand 230V Holzmann HBS245HQ Bandsaw with Floorstand 230V
Holzmann HBS245HQ Bandsaw with Floorstand 230V
NMAHBS245HQ
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
The Holzmann HBS245HQ superior bandsaw perfectly combines larger cutting capacity, versatility, and reliability in this economically priced machine. It features sturdy all steel and cast alloy construction, a powerful 375 W induction motor, max. 245mm throat cutting width and 152mm cutting height, front and rear locking rip fence, mitre guide, flexible LED worklight, two cutting Speeds, and legstand. It is the ideal choice for any woodworking enthusiast who requires a better quality bandsaw to make a variety of accurate straight, curved, and mitre cuts, in wood and plastics. A superior bandsaw and well priced everyday performer.
HBS245HQ Features:
  • Superior wood cutting bandsaw - Powerful 375 watt motor
  • Sturdy all steel construction
  • Max. cutting width / height at 90° : 245/152 mm
  • Two cutting Speeds : 400/800 m/min
  • Flexible LED worklight for more control when working
  • Table tilt adjustment 0 to 45*
  • Front lever locking rip fence for accurate straight cuts
  • Blade length/width size : 1826 / 6-12.7 mm
  • Ideal for woodworking enthusiasts and semi-professional users
  • Suitable for straight and curved cuts in wood & plastic
HBS245HQ Specifications:
  • Motor power: 375 W
  • Voltage: 230 V
  • Extraction connection: 100/75/50 mm
  • Table height: 935 mm
  • Projection: 245 mm
  • Table size: 360 x 320 mm
  • Swivel range: 0° - 45°
  • Max. cutting height at 90°: 152 mm
  • Cutting width at the rip fence: 120/145 mm
  • Saw band width: 6 - 12.7 mm
  • Impeller diameter: 254 mm
  • Saw band length: 1826 mm
  • Sound power level: 83.7 dB (A) k = 3
  • Sound pressure level: 70.7 dB (A) k = 3
  • Gross weight: 39 kg
  • Net weight: 37 kg
  • Packaging length: 1,000 mm
  • Packaging width: 400 mm
  • Packaging height: 460 mm
What is Included:
  • 1 x Holzmann HBS245HQ Bandsaw with Floorstand
We aim to dispatch within 3-5 working days.
Description
HBS245HQ Features:
HBS245HQ Specifications:
  • Motor power: 375 W
  • Voltage: 230 V
  • Table height: 935 mm
  • Projection: 245 mm
  • Table size: 360 x 320 mm
  • Swivel range: 0° - 45°
  • Saw band width: 6 - 12.7 mm
  • Impeller diameter: 254 mm
  • Saw band length: 1826 mm
  • Gross weight: 39 kg
  • Net weight: 37 kg
  • Packaging length: 1,000 mm
  • Packaging width: 400 mm
  • Packaging height: 460 mm
What is Included: