CP1200COMBO2
Sealey CP1200COMBO2 12V Cordless Power Tool Combo 6pc Kit
CP1200COMBO2
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
The Sealey CP1200COMBO2 12V Cordless Power Tool Combo 6pc Kit are quality, slim, stylish and lightweight tools, powered by one interchangeable battery. The lithium-ion battery technology delivers superior power and performance that have an ergonomic composite housings with soft grip.
Features & Specification:
CP1201 Cordless Hammer Drill/Driver:
  • Compact, lightweight cordless drill/driver with added hammer function
  • Comfortable composite housing with soft grip to reduce vibration
  • Ø0.8-10mm Keyless chuck
  • 2-Speed settings and 21 torque settings provide the control required to complete various tasks
  • Integral LED battery level indicator and LED work light
  • Supplied with belt hook for safer storage while not in use
  • Chuck Size: 10mm
  • Wood Drilling Capacities: 20mm
  • Metal Drilling Capacities: 10mm
  • Concrete Drilling Capacities: 10mm
  • Impact Rate: 0-6000/0-19500bpm
  • Maximum Torque: 25Nm
  • Nett Weight: 0.85kg
  • No-Load Speed: 0-400/0-1300rpm
CP1202 Cordless Ratchet Wrench:
  • Compact, lightweight cordless ratchet wrench, allows access to tight spaces
  • Variable speed control trigger with lock function gives more control during application
  • Heavy-duty mechanical steel ratchet head with forward and reverse control
  • Robust composite housing with soft, comfortable grip
  • Integrated LED battery level indicator and LED work light
  • Drive: 3/8"Sq
  • Maximum Torque: 45Nm(33lb.ft)
  • Nett Weight: 0.70kg
  • No-Load Speed: 0-250rpm
CP1203 Cordless Impact Driver:
  • Compact, lightweight cordless impact driver
  • Drive: 1/4"Hex
  • Impact Rate: 0-3500bpm
  • Maximum Torque: 80Nm(58lb.ft)
  • Nett Weight: 0.80kg
CP1204 Cordless Impact Wrench:
  • Compact, lightweight cordless impact wrench
  • Drive: 3/8"Sq Drive
  • Nett Weight: 0.80kg
CP1205 Cordless Polisher:
  • Compact, lightweight cordless polisher
  • 2-Speed settings and variable speed control trigger make this polisher easy-to-use
  • Integral LED battery level indicator
  • Supplied with side handle, two foam pads and one wool polishing pad
  • Free Speed: 0-2500rpm/0-7500rpm
  • Nett Weight: 0.77kg
  • Pad Size: Ø71mm
  • Thread Size: 5/16"UNF
CP1207 Cordless Multipurpose Rotary Tool:
  • Compact, lightweight cordless multipurpose rotary tool & engraver
  • 6-Speed settings provide the control required to complete various tasks
  • Quick release collet and spindle lock for fast tool changes
  • Supplied with a full range of tips, wheels, sanding discs, dressing stones and a chuck spanner
  • Collets: 1, 1.5, 2, 2.4, 3.2mm
  • Free Speed: 5000-25000rpm
  • Nett Weight: 0.39kg
What is Included:
  • 1x CP1201 Cordless Hammer Drill/Driver 10mm 12V
  • 1x CP1202 Cordless Ratchet Wrench 3/8"Sq Drive 12V
  • 1x CP1203 Cordless Impact Driver 1/4"Hex Drive 80Nm 12V
  • 1x CP1204 Cordless Impact Wrench 3/8"Sq Drive 80Nm 12V
  • 1x CP1205 Cordless Polisher 71mm 12V
  • 1x CP1207 Cordless Multipurpose Rotary Tool & Engraver Kit 49pc 12V