Vitrex VITMIX1400L Power Mixer 1400W 110V | Toolden
Vitrex VITMIX1400L Power Mixer 1400W 110V
VITMIX1400L
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
Specification
Mixing Paddle: 140mm M14 Thread.
Input Power: 1400 Watt.
No Load Speed: 300-700/min.
Weight: 7.5kg.
Vitrex Power Mixer 1400 Watt 110 Volt Version.
*Please note that 110V machines require a transformer plug and are not suitable for standard 240V UK sockets. Please see our range of 240V products for domestic purposes.
We aim to dispatch within 3-5 working days.
Description
Specification
Input Power: 1400 Watt.
No Load Speed: 300-700/min.
Weight: 7.5kg.