Zipper COM200-10 200L Workshop Air Compressor 230V
NMAZ-COM200-10
Credit plans available. Find out more
Clearpay logoKlarna logoV12 logo
Description
The Zipper COM200-10 air compressor offers performance, safety, and value for money and can operate a wide variety of professional air tools. Performance features include an oil lubricated air pump, powerful 3.0 hp motor, 200 litre air tank capacity, 8 bar max. operating pressure, and 356 litre/min air flow intake. The perfect partner for a professional garage, car body workshops, and joinery workshops.
COM200 Features:
  • 200 Litre air tank capacity
  • 2.2 kW (3.0 HP) motor
  • 356 L/min air flow intake
  • 10 bar max. operating pressure
  • Oil lubricated pump
  • 3 x manometer pressure gauge for vessel pressure and working pressure
  • 3 x quick release air couplings
  • Noise level LPA / LWA : 79.5 / 98 db(A)
  • Belt operated air compressor
COM200 Specification:
  • Voltage : 230 V / 50 HZ
  • Motor power : 2.2 kW
  • Idle speed : 2850 min
  • Protection class : II
  • Maximum pressure : 10 bar
  • Air power : 356 L/min
  • Tank fill duration : 250 seconds
  • Tank capacity : 200 Litres
  • Sound pressure level LPA : 79.5 dB(A)
  • Sound pressure level LWA : 95.5 dB(A)
  • Weight : 126 / 140kg
  • Dimensions L x W x H : 1300 x 440 x 950 mm
We aim to dispatch within 3-5 working days.
Description
COM200 Features:
  • 200 Litre air tank capacity
  • 2.2 kW (3.0 HP) motor
  • 356 L/min air flow intake
  • Oil lubricated pump
  • Belt operated air compressor
COM200 Specification:
  • Voltage : 230 V / 50 HZ
  • Motor power : 2.2 kW
  • Idle speed : 2850 min
  • Protection class : II
  • Maximum pressure : 10 bar
  • Air power : 356 L/min
  • Tank capacity : 200 Litres
  • Weight : 126 / 140kg
COM200